zespół na wesele Lublin i zespół na wesele Gdańsk

Jak naprawić gitarę elektryczną?

Jak naprawić gitarę elektryczną?

wrz 8, 2021

Gitara to instrument strunowy, którego ręczną budową i naprawą zajmują się lutnicy. Tańsze wersje (ale bez duszy) tworzone są jednak na taśmach wielkich fabryk i produkowane są masowo. Każdy sięga po taką, jaka mu się wymarzyła lub na jaką go stać. Dzięki gitarze elektrycznej może spełniać swoje sny realizując się jako muzyk tworzący piękną muzykę.

Niestety, gitarom elektrycznym zdarza się zaniemóc. Rozstrojenie lub uszkodzenie to największy koszmar każdego muzyka. Nie jest wówczas możliwe korzystanie z takiego instrumentu. A jeśli lada moment koncert – nerwy są ogromne! Na szczęście są na świecie jeszcze zawodowi, wykształceni i utalentowani lutnicy, którzy spieszą na pomoc w takich przypadkach.

Popularność lutnictwa sięga renesansu, a za jego kolebkę uważa się Włochy. To tam najsłynniejszy lutnik – Antoni Stradivari stworzył najdroższe obecnie skrzypce (zwane skrzypcami Stradivari). Człowiek ten pracował jako lutnik przez całe swoje życie, a przy pomocy uczniów i synów udało mu się stworzyć ponad tysiąc instrumentów strunowych. Na pewno chętnie zająłby się Twoją zepsutą gitarą elektryczną.

Naprawa gitary elektrycznej, jak każdego instrumentu strunowego u lutnika rozpoczyna się od diagnozy. Etap ten jest niezbędny do oceny słuszności założonych tez i planowanych działań naprawczych. Lutnik sprawdza wówczas, które elementy wymagają ewentualnej wymiany i co trzeba będzie wystroić.

Dobry zespół lutniczy podejmie się niemal każdej naprawy gitary elektrycznej. Najczęściej do naprawy trafiają gitary z problemem z elektroniką, wymagające wymiany lub szlifowania progów z regulacją. Nierzadka też okazuje się wymiana siodełka mostka i gryfu (tzw. szyjki). Zdarzają się również wymiany różnych komponentów, naprawy konstrukcyjne, ale (o dziwo!) nawet modyfikacje gitar na potrzeby ich właścicieli.

Naprawa gitary elektrycznej zwykle zajmuje kilka dni. Zależy to w dużej mierze od problemu, z którym instrument trafia w ręce lutnika. Wiele pracowni oferuje także usługi expres, dzięki którym naprawa jest możliwa w znacznie szybszym tempie – to przydaje się, gdy zbliża się koncert, a gitara nie działa.