zespół na wesele Lublin i zespół na wesele Gdańsk

Prawdziwe skarby ze świata znaczków pocztowych

Prawdziwe skarby ze świata znaczków pocztowych

sie 2, 2021

Znaczek pocztowy nie dość że powoli odchodzi, to zwykle jest kosztem kilku groszy. Jednak współcześnie niektóre gratki filatelistyczne osiągają tak zawrotne ceny, że może warto się tym zainteresować?
Oto najcenniejsze znaczki pocztowe .

Odwrotka Bokserów

Zaczynamy od polskiego znaczka z okresu PRL. Wydrukowany został z okazji Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku. Przedstawia dwóch walczących mężczyzn odwróconych do góry nogami względem napisu “Poczta Polska”.
Ten błąd drukarski spowodował, że cena znaczka wynosi 60 tysięcy złotych.

Penny Black

Pierwszy znaczek pocztowy na świecie pochodzący z 1840 roku. Wydrukowany w Wielkiej Brytanii przedstawia królową Wiktorię. Znaczek warty kiedyś pensa dziś w stanie nienaruszonym jest wart 3 tysiące dolarów.

Hawaiian Missionaries

Pierwszy znaczek pocztowy Królestwa Hawajów. Są niezwykle rzadkie. Ich wartość, zależnie od stanu waha się od 225 do 760 tysięcy złotych.

U.S. Franklin Z-Grill

Amerykański znaczek z 1867 roku. W obiegu był kilka tygodni, a na dodatek sygnowany jest metodą grill, czyli kolejnymi literami alfabetu. Te konkretne literą Z. Te dwa, które pozostały i są warte ponad 930 tysięcy dolarów.

Odwrócona Jenny

Amerykański znaczek z samolotem Curtiss JN-4 zwanym “Jenny”. Ma podobną wadę drukarska co “Bokserzy” – rysunek jest odwrotnie względem napisów.
Dobrze zachowany znaczek wart jest milion dolarów.

Pierwsze znaczki z Mauritiusu

Chodzi o pierwsze wydane przez rząd kolonialny znaczki na Mauritiusie. Zachował się jeden znaczek z pierwszej edycji, trzy z drugiej. Każdy z nich wart jest milion dolarów.

Red Penny

Następczyni Black Penny. Od 1847 główna wersja znaczka pocztowego w Wielkiej Brytanii. W zestawie z Blue Penny jest wart około 2 miliony.

Blue Penny

Nie jest to dokładnie znaczek pocztowy, jednak nie zmienia to jego wartości. Blue Penny to odcisk próbny wykonany na potrzeby dobrania odpowiedniego koloru dla brytyjskiego znaczka pocztowego. Czarny, pierwotny znaczek był bowiem trudny w użytkowaniu przez jakość tuszu. Szukano więc innego koloru. W końcu postawiono na czerwony.
Dlaczego więc Blue Penny znajduje się tutaj? Ma formę znaczka i został stworzony tak jak znaczek.
Sam wart jest około miliona z Red Penny okrągłe dwa miliony.

Three-Skilling Yellow

Drugi najdroższy znaczek pocztowy na świecie. Pochodzi ze Szwecji z 1855 roku. Za jego niebagatelną ceną 2,3 miliona dolarów stoi błąd drukarski. Znaczek powinien być bowiem niebiesko-zielony, a wyszedł żółty.

The British Guiana 1-Cent Magenta

Znaczek o niezwykłej historii. Powstał przypadkowo w brytyjskiej kolonii Gujanie Brytyjskiej w 1856 roku. Opóźniała się bowiem dostawa prawidłowych znaczków z Brytanii. Wydrukowano więc znaczki tymczasowe sygnowane inicjałami pracownika poczty.
Obecnie przetrwał jeden egzemplarz, który przez lata przechodził z rąk do rąk. Został w 2014 roku sprzedany za 9,5 miliona dolarów, po raz czwarty ustanawiając rekord ceny za pojedynczy znaczek.