zespół na wesele Lublin i zespół na wesele Gdańsk

Co trzeba zobaczyć będąc w Watykanie?

Co trzeba zobaczyć będąc w Watykanie?

sty 29, 2022

Watykan położony jest na terenie Rzymu i jest najmniejszym pod względem powierzchni państwem na świecie. Jest to miejsce godne zwiedzania nie tylko przez ludzi wierzących, ale także tych, którzy zainteresowani są sztuką, architekturą czy też historią. Pomimo niewielkich rozmiarów państwa Watykan zabytki ma rozsiane niemal w każdym miejscu.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Watykanie?

W zależności od ilości czasu posiadanego czasu Watykan jest miejscem, które oferuje sporo atrakcji i warto spędzić w nim czas. Z uwagi, że od 1377 r. Watykan jest główną siedzibą papieży to spora liczba zabytków związana jest z historią i rozwojem katolicyzmu. Im więcej czasu, tym więcej obejrzanych obiektów. Przy minimalnej ilości czasu poświęconej na zwiedzanie należy zobaczyć przede wszystkim takie miejsca jak:

  1. Plac świętego Piotra, czyli najbardziej znane na świecie miejsce w Watykanie, gdzie tłumy pielgrzymów tłoczą się na oczekiwanie Papieża. Otoczenie wokół placu zostało zaprojektowane przez mistrza Berniniego, a na samym środku umieszczono egipski obelisk pomiędzy dwiema bliźniaczymi fontannami z XVII wieku.
  2. Bazylika św. Piotra (Basilica di San Pietro in Vaticano) to największy i najważniejszy kościół rzymskokatolicki na świecie, którego zwieńczeniem jest kopuła projektu Michała Anioła. W jej wnętrzach znajduje się Pieta, czyli rzeźba Michała Anioła ukazująca Jezusa Chrystusa po zdjęciu z krzyża wraz z Maryją. Oprócz tego znajdują się tam statua świętego Piotra czy baldachim nad głównym ołtarzem autorstwa Berniniego oraz grób Jana Pawła II.
  3. Muzea Watykańskie- Musei del Vaticano. W tym miejscu znajduje się zbiór dzieł największych artystów światowych (kolekcje takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Caravaggio czy Giotto), posiada eksponaty z okresu starożytności, z wykopalisk pochodzących z Egiptu i południowej Etrurii oraz sale ozdobione przepięknymi freskami i niezrównaną Kaplicę Sykstyńską,
  4. Kaplica Sykstyńska, gdzie w samym centrum znajduje się słynny fresk Michała Anioła przedstawiający palec boży tworzący człowieka.
  5. Zamek Świętego Anioła, na którego szczycie znajduje się Archanioł Michał, a do Zamku prowadzi Most świętego Anioła ozdobiony dziesięcioma rzeźbami.

To są tylko podstawowe obiekty, które każdy podróżujący do Watykanu powinien zobaczyć. Natomiast do zobaczenie jest jeszcze więcej jak np. ogrody watykańskie, Pałac Laterański, Groty Watykańskie czy inne bazyliki tam ufundowane.